"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

David Eric Grohl

7. prosince 2006 v 11:56 | K.O.zlik |  Nirvana
......................ne. bubeník Nirvany......................

Dave se narodil 14. ledna roku 1969 manželům Jamesovi a Virginii Grohlovým. Jeho matka učila na základní škole, otec byl žurnalista. Dave má mladší sestru, jmenuje se Lisa a i ona je hudebně nadaná, hraje na Bass kytaru (dokonce je to ona, kdo hraje na kytaru s Davem v písni How I Miss You).Rodiče brzy rozpoznali Daveův hudební talent a obstarali mu hudební nástroje. Dave byl opravdu neobvykle nadané dítko a začal realizovat svůj hudební sen relativně brzy. Chtěl se věnovat hudbě spíše jako zaměstnání, než jen jako koníčku. Své vlastní skupiny začal Dave skládat, když mu bylo 16 let.
Jeho první skupina se jmenovala "Fast" následně "Mission Impossible" a "Freak Baby". Dave zde působil nějakou dobu jako kytarista, bubnovat začal až později. Existence skupiny neměla dlouhé trvání, rozpadla se v roce 1986. Nicméně Dave neotálel a společně s kytaristou a zpěvákem Reudenem Raddingem zformoval skupinu "Dain Bramage" . Poté co tahle skupina vydala LP pojmenované "I Scream Not Coming Down" začala si užívat zasloužené lokální slávy a následovala své fanoušky skrz celou Virginii.
Když viděl Dave jednu ze show skupiny "Scream", což byla
tehdy městská skupina, která slavila jen místní úspěchy, byl uchvácen a jejich hudba se mu vtiskla do duše. Skupina Scream tehdy zrovna hledala náhradu za bubeníka Kenta Staxe, jehož pozici měl Dave zanedlouho obsadit. Tím by ale neskončilo jeho účinkování ve skupině Dain Bramage, nicméně po tom, co Dave viděl druhý koncert skupiny Scream rozhodl se přijmout uvolněné místo bubeníka. Scream s novým členem započali jednu z největších amerických explozí hardcoru toho času. Dva roky solidní práce byly završeny dvouměsíčním turné po Americe, v roce 1988, s prvním albem skupiny Scream s názvem "No More Cencorship". Během existenčně posledních dnů skupiny začal Dave nahrávat svůj vlastní materiál s pomocí přítele Barretta Jonese v jeho suterénním nahrávacím studiu. Některé z Daveových písní najdeme i na posledním albu sk. Scream "Fumble". Skupina se rozpadla po tom, co byl jeden z jejich členů, basista Skeeter Thompson, pohřešován.
V září roku 1990 měl Dave finanční problémy vzniklé jako následek rozpadu Scream a následného zrušení jejich nadcházejícího turné. Rozhodl se, že zkontaktuje Buzze Osborna, který ho přijal jako bubeníka ke spolupráci na jeho albu jednoduše nazvaném "Buzz Osborne". Dave vkládal důvěru do vystupování pod pseudonymem Dale Nixon. Poté nevydržel moc dlouho bez práce a žádal Osbourna znovu o pomoc, ten mu dal číslo na místního rockera Krista Novoselice, bassáka ve Washingtonské skupině Nirvana, kde byl spolu s Novoselicem ještě Kurt Cobain a Danny Peters. Dave byl v kontaktu s Kristem, který ho pozval na zkušenou jako bubeníka na koncert v Seattlu. Od té doby byli Cobain i Novoselic velkými obdivovateli Daveova agresivního stylu bubnování, netrvalo dlouho a Nirvana měla nového člena. Dave nahradil Peterse a nové trio mělo premiéru jako skupina v říjnu roku 1990.
Poté co Nirvana vydala album "Nevermind" se Dave vrátil do Washingtonu a nahrál pár vlastních písní, které se objevily na albu "Pocketwatch" obsahujícím 10 tracků, které si Dave udělal opravdu celé sám, s vyjímkou soundtracku "Touch" z roku 1996. Rok 1992 byl pro Davea skvělým obdobím, slavil
úspěchy s Nirvanou a vlastně celý rok téměř bez přestávky koncertovali. Nicméně když dostal příležitost nahrát další sólo materiál s pomocí Barrette Jonese, pevně se téhle šance chytl a čas si našel. Vše bylo dokončeno během roku 1993 a poté se Dave vrátil k Nirvaně a nahrál s nimi další studiové album "In Utero" a Unplugged in New York pro MTV. Brzy na to, v dubnu roku 1994, spáchal Kurt Cobain sebevraždu(?). To bylo důvodem krátkého období, kdy byl Dave neaktivní.
Ještě během roku 1994 si Dave zajistil profesionální studio, kde strávil spolu s Barrettem Jonesem týden nahráváním alba "Foo fighters", svého prvního vlastního alba. Na tomhle albu hrál Dave na všechny nástroje, s malou výjimkou u kytarové pasáže v písni X-Static, kde přiložil ruku k dílu Greg Dulli. Na stovku kopií poslal Dave svým přátelům a taky různým společnostem. Tohle Daveovo album bylo velmi vyhledáváno, byla to věc, o kterou bojovaly nahrávací společnosti. Ale Dave nechtěl vstupovat na sólovou dráhu a tak začal skládat novou skupinu. Prvními členy byli Pat Smear, William Goldsmith a Nate Mendel. Album Foo fighters vyšlo 4. června 1995. Ze skupiny Foo fighters se stala velmi populární skupina. Během svého působení trošku obměnili členy. Místo Goldsmitha přišel Taylor Hawkins a Smeara nahradil nejdříve Franz Stahl a poté Chris Schiflett. Nahráli další tři úspěšné alba "The Colour And The Shape"(1997), "There Is Nothing Left To Lose"(1999) a "One By One"(2002).
Před vydáním alba One By One Dave hostoval ve skupině "Queens Of The Stone Age" a představil se i se skupinou
"Tenacious D", kde vystupuje v klipu k písni "Tribute" jako ďáblík. V této době Dave rozjíždí další projekt, který nazval "Probot".
Hyperaktivní Dave, kterého všichni v
showbyznysu obdivují za vytrvalost s jakou se věnuje práci, má ale i osobní život. Jeho přítelkyně se jmenuje Jordyn Blumová. Jordyn pracuje jako dokumentaristka skupiny a taky s nimi jezdí na turné. Údajně se s ní měl Dave nedávno oženit, svatba prý proběhla v tichosti a jen v rodinném kruhu. Jordyn ale není Daveova první žena. Jeho ex-manželka se jmenuje Jennifer Youngbloodová - pracovala jako fotografka, dokonce vytvořila booklet k albu The Colour And The Shape a taky k Nirvanovské In Utero. Jeho dlouholetá přítelkyně byla také Melissa Auf Der Maur, která hrála ve skupině Courtney Love "The Hole" a taky mnohem známějších "Smashing Pumpkins". Žena která Davea inspiruje k psaní písní, ale spíše s trošku nenávistným podtextem se jmenuje Courtney Love. Vdova po Kurtu Cobainovi totiž leze Daveovi krkem a opravdu ji nemá rád.
Teď když má Dave v úmyslu založit rodinu, uvažuje o konci kariéry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 oweczk oweczk | E-mail | 21. května 2007 v 21:12 | Reagovat

jako nirvana budiž...ale já spíš miluju Foo Fighters =) ale Nirvana bude  navždy jedna z nej kapel ...toť vše

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama