"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

Vlkodlaci(Ostatní)

18. září 2006 v 20:20 | K.O.zlik |  Smysl či nesmysl
...

Takže, co asi tak říci o vlkodlacích? Jednoduše řečeno je vlkodlak bájná bytost, a zhruba se jedná o člověka, který má možnost proměnit se ve vlka. Něco konkrétnějšího?

První myšlenky o proměně člověka ve vlka, respektive jiné zvíře, se objevovali v mýtech již od počátku lidstva. Myšlenka vlkodlaka, jako takového, je však vcelku nová. Za vlkodlačího "předka" můžeme ještě považovat iránské dvounohé vlky z raných textů zoroastrismu, nicméně ti se zde nijak výrazně neuchytily.
Klasická postava vlkodlaka pochází nejspíš(teorií je mnoho) od Germánců(snad nějakým způsobem spatřovali vlky v Egyptském kultu Anubise, boha se šakalí hlavou), kde tito tvorové z báje O Wodanu a jeho vlcích představovali spíše zlo. Z báje se ale postupem času stala pověst O divokém lovci a jeho psích, kde vznikli první určité představy o vlkodlacích. Nezávisle na to se myšlenka vlkodlaka vytvořila i u Slovanů, kde už ale byl vlk samotný zlý. Za pravděpodobně nejstarší zmínku o vlkodlacích bývá považována pasáž ve Slově o pluku Igorově, kde kníže Vseslav běhal v noci jako vlk.

Návody, jak se stát vlkodlakem, se dají shrnout do pěti větších skupin, zajímavé je, že to jak se vlkodlak "nakazil" má vliv i na jeho povahu.
Prvním způsobem je doba a odlišnosti v narození: předpoklady k vlkodlactví mají totiž lidé narození nohama napřed, se zuby, nebo v určitý astrologický moment. Naopak musí se stát vlkodlakem každý, kdo vzejde ze svazku vlkodlaka, nebo upíra s člověkem. Tito vlkodlaci byli vždy považováni za nejzákeřnější a nejnebezpečnější.
Druhým způsobem, jak se stát vlkodlakem je použití magie. Existují prý čarodějové, kteří se dokáží přeměnit pomocí rituálu a pak škodit ostatním. Avšak pokud je člověk zaklet do vlkodlaka, stává se z něj sice vlkodlak ale hodný, takový, který pomáhá lidem proti jiným lykantropům(=bytosti, které dokáží měnit svou podobu z lidské do zvířecí).
Třetí způsob jak se stát vlkodlakem je být jím pokousán, nebo se dostat jakkoli do styku s jeho močí nebo krví(někdy stačí vlčí). Kdysi lidé věřili že stačí nosit nějakou věc z vlkodlaka nebo vlka. Tito vlkodlaci se jeví někdy zle a někdy dobře. Jinak se můžete stát vlkodlakem až budete mrtví.
Čtvrtý způsob totiž spočívá v tom, že přes hrob přeběhne kohout, vlk, kočka nebo pes a umrlec se pak stane vlkodlakem, vlkodlakem v celku neškodným, který se většinou často vrací ke své rodině.

Vlkodlaci jsou většinou pověstní svou velkou postavou, protáhlým obličejem a srstí. Říká se také, že mají delší palce na rukou, špičaté, malé uši a shrbenou postavu. Jak ale vypadají přesně, nikdo neví, liší se totiž i podle vizáže původního člověka. V povaze ale všichni vlkodlaci mají velice dobrou regeneraci, dokáží se rychle zotavovat a léčit si zranění. Pověstná je i jejich dlouhověkost, která sahá od sta do tisíce let života(podle toho, kde žijí) a po transformaci určitý druh amnézie, vlkodlak si totiž některé věci nepamatuje a dokáže rozsápat třeba i blízkého člověka. I když však vládu nad ním drží vlčí pudy, stavá se vlkodlak po transformaci inteligetnější a je velice těžké jej napálit. Důležité také je že, někteří lykantropi jsou schopni měnit se na člověka a zpět vědomě, kdežto jiní jsou odkázáni na jiné vlivy např. měsíc v úplňku nebo magii.

Věci, které vás před vlkodlakem uchrání a zároveň mu neublíží jsou například magické talismany a oheň(samozřejmě jen na zahnání, ne v přímém použití). Ublížit už můžou tomuto tvorovi svěcené předměty i samotná svěcená voda, která popálí kůži, a stříbro vpravené do vlkodlakova těla, které může být smrtelné.

S pravostí vlkodlaků je to všelijaké. Samozřejmě, že někteří lidé tvrdí, že existují už od nepaměti. Vědci ale vyvinuli dostatek teorií, jak tyhle bájné bytosti popřít.
Nejlidovějším vysvětlením se asi stala vzteklina. Člověk se jí nakazí kontaktem s nakaženým zvířetem, následně se stává agresivní, má pěnu u huby a pokud není nemoc léčena(což dříve nebyla) stává se často neovladatelným.
Dalším vysvětlením jsou duševní poruchy. Příkladem by mohla být schizofrenie, jelikož schizofrenik má dvě osobnosti, mění je a jakkoli tu druhou odmítá, tudíž si z ní ani nic nepamatuje.
Další psychická nemoc se nazývá lykantropie a člověk jí posedlí se jako kdyby stává pomyslným vlkodlakem. Myslí si totiž, že se dokáže přeměnit ve vlka, či jiné zvíře a opravdu se tak i chová. Při těžkých záchvatech zuřivosti se postižený často neovládá a napadá lidi okolo sebe, dokonce se je snaží kousat do hrdla.
Zajímavým vysvětlením vlkodlactví můžou být i halucinace. Ty totiž vyvolává mimo jiné rostlina paličkovice nachová, která se může vyskytovat v žitě. Do stavů podobným LSD se tedy může dostat třeba i celá vesnice.
Samozřejmě dalšími příčinami můžou bít kožní choroby(nadměrné ochlupení či osrstění v oblasti tváře a různé druhy lišajů) a také vrozené vady (jako srostlé prsty, vyvinutý ocas nebo zvětšené špičáky).

Zastánci vlkodlactví tvrdí, že se s vlkodlaky můžete setkat i dnes, žijí prý v oblastech lidmi málo obydlenými, na územích starých, ještě primitivních kmenů, nebo v oblastech čistého prostředí a to především proto, aby se dožili vysokého věku. Jinak se s vlkodlaky můžete setkat např. v:
Americký vlkodlak v Paříži- film
Dračí Doupě - film
Joanne Rowlingová Harry Potter a vězeň z Azkabanu - kniha i film
Terry Pratchett Úžasná Zeměplocha (15) - Muži ve zbrani - kniha
Underworld (díl 1, 2) - film
Van Helsing- film

Dnes už se vizáž, a vlastně celí vlkodlakové, mění jen podle potřeb moderního průmyslu. A pomalu se z vlkodlaků stávají jen krvelačné bestie z hollywoodských filmů.

Pro zajímavost přidávám seznam jmenování vlkodlaků a jiných lykantropů v různých zemích.
Albánie: vurvulak, vourvolakoi (i upír)
Argentina: runa-uturunco, uturuncu, uturunco (jaguárodlak), lobisón nebo lobizón (liškodlak)
Baskicko: gizonotso, gizotso
Brazílie: boto (delfín měnící se v chlapce); uirapuru (drobný hnědý ptáček měnící se v chlapce); lobisomem, lobisome, lobisone, lobisonte, lubisón a luisón
Británie: werewolf, bisclavret
Bulharsko: vrkolak, vlkolak
Černá hora: voukoudlak, vukodlaki
Dánsko: weerwolf, vaerulf
Ethiopie: boudas (hyenodlak)
Estonsko: libahunt
Filipíny: aswang (vlkodlak i upír)
Finsko: ihmissusi
Francie: loup-garou, bisclavret, lubins nebo lupins
Haiti: loup-garou (proměňuje se v jakékoliv zvíře nebo rostlinu)
Chile: chonchon (čarodějnice měnící se v supa)
Chorvatsko: vukodlak
Indie: rakshasa, raghosh (rudovlasý nebo blonďatý obrovský tvor, proměňuje se v jakékoliv zvíře)
Indonésie: laylak (duch proměňující se v cokoliv)
Írán: rakshasa
Irsko: selky (tuleňodlak)
Island: varulfur; hamrammr (proměňuje se v to, co naposledy snědl)
Izrael: adam-zeaev
Itálie: lupo mannaro, licantropo; benandanti (lidé stále opuštějící fyzické tělo, měnící se ve vlky a bojující v podzemí s čarodějnicemi)
Japonsko: henge, kitsune (liškodlak), tanuki nebo minjina (lykantrop japonské lišky nebo jezevcodlak)
Kanada: wendigo, witiko, windigo, wiendigo
Keňa: ilimu (lidožravé zvíře schopné proměnit se v člověka)
Litva: vilkacis
Lotyšsko: vilkacis, vilkatis, vilkateks, vilkatas
Maďarsko: farkasember
Makedonie: vroukolakas
Maroko: boudas (hyenodlak - čaroděj/kovář)
Mexiko: nahual
Německo: werwolf
Nizozemí: weerwolf
Norsko: varulf, varulv, vargulfr, eigi einhamir
Panama: tula vieja (mění se v podobu staré čarodějnice)
Paraguay: yaguareté-abá (jaguárodlak)
Polsko: wilkołak, wilkolek
Portugalsko: lobisomem, lobh omen a lobis-homems; bruxsa nebo cucubuth (vlkodlak i upír)
Rumunsko: vârcolac, pricolici
Rusko: oboroteň, pereverteň, vrkolak, volkolak, volkodlak, wawkalak nebo bodark
Řecko: vurkiolakas, vrukolakasi, vrykolakas, vrykolaka (též označení pro upíry a čaroděje)
Skotsko: selky (tuleňodlak)
Slovensko: vlkolak
Slovinsko: vlkolak, volkodlak
Srbsko: vukodlak, vulkodlak, vulkolak
Španělsko: hombre lobo, lupino
Švédsko: varulf, varulv, eigi einhamir
Turecko: vurkolak, kurt adam
Ukrajina: pereverteň
USA: werewolf, shapeshifter, Mai-Coh, limikkin
Zdroj: zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 wilhemina wilhemina | Web | 21. září 2006 v 21:46 | Reagovat

+... newim.. osobne radsi wampirismus, nez- li lykanstwi...:o)

2 Šimon Šimon | 22. září 2006 v 9:38 | Reagovat

Moc pěný článek

3 wolfgirl wolfgirl | 20. listopadu 2006 v 20:56 | Reagovat

lykanství mám radši

4 Roiref Roiref | Web | 25. května 2007 v 19:19 | Reagovat

sem lord Roiref patřím k jednomu z nejstarších rodů vlkodlaků.Návod jak se stát jedním z nás najdete na mém webu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama