"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

Sid Vicious vs. J. S. Ritchie

3. září 2006 v 19:41 | K.O.zlik |  Zajímav. osobnosti
Životopis Sida

John Simon Ritchie se narodil v květnu 1958 a stejně jako Lydon, ani on neprožíval šťastné dětství. Vyrůstal v rozpadlé rodině na předměstí Londýna, a když potkal na škole budoucího spolupracovníka Lydona, byl to i on, kdo mu spolu s ostatními začali sloužit jako otroci v jeho poťouchlostech. Když jim jednoho krásného dne řekl, aby si propálili cigaretou značku na ruku, udělali to. Ostatně, podívejte se zblízka na jeho ruce (třeba prostřednictvím koncertních videozáznamů). Jsou poničené jako ruce Johnnyho Rottena. Inu přátelé. Však to byl také Rotten, kdo mu přidělil jména Sid. Vicious ten pseudonym upřímně nenáviděl, ale protože ve svém o dva roky starším kamarádovi cítil oporu a diktátorskou jistotu, poslušně s ním žil až do své smrti. Poprvé zabíjel ve čtrnácti letech. Odnesla to kočka, které o zeď vyrazil mozek z hlavy. V lednu 1978, doslova pár hodin před koncertem Sex Pistols, se pokusil v autobuse na americké dálnici zavraždit fotografa Boba. Měl totiž motorkářské boty, a když nedopadlo diplomatické vyjednávání o prodeji, sáhl Sid do kapsy pro lovecký nůž a už už se napřahoval k rozhodující ráně.
Dlouholetý spolupracovník Malcoma McLarena mu nakonec fyzickou silou v dokonání zločinu zabránil, nicméně tato historka jenom svědčí o tom, že Vicious byl natolik intelektuálně opožděný, že byl ochoten kvůli páru bot i zabíjet. Paradoxem toho všeho je, že zmíněný fotograf Bob klidně pochrupoval a vlastně o chystaném útoku nevěděl ani zbla. Vicious nakonec stejně zabíjel. V lednu osmasedmdesátého roku se Sex Pistols rozpadli a ze všech nejhůře to nesl on. Utápěl se v drogách a k tomu mu do cesty už na konci šestasedmdesátého vlezla Nancy Spungenová, lehká poběhlice a totální narkomanka ze Států, která původně přijela do Anglie za bubeníkem Jerrym Nolanem z Heartbreakers. Namísto toho ale sbalila Viciouse a není třeba dodávat, že drogová cesta těch dvou nabrala na grádech. V únoru 1978 se Sid předávkoval v letadle a musel na léčení. V říjnu už byl zpátky a chtěl prožít zlostné líbánky, jak se jejich vztahu říkalo, v hotelu Chelsea. 12. toho měsíce ovšem nechal přivolat záchranku, neboť, jak uvedl, našel svou přítelkyni mrtvou. Ležela zkroucená v koupelně a v břiše měla bodnou ránu. Nebylo divu, že milý Sid putoval za mříže a byl to zase Malcom McLaren, který ho dostal za dva měsíce ven po složení kauce. Podezření z něho ale nikdy nikdo nesmyl, naopak. "Jednou večer o mě nikdo neměl zájem. Tak mě napadlo, že spáchám sebevraždu," prohlásil Sid několik týdnů poté, co si podřezal žíly u sobě blízké paní Beverlyové v koupelně. Jelikož ji předtím požádal, aby mu dovolila nerušeně odejít z tohoto světa, seděla vedle něho, držela ho za ruku a čekala, až přijede McLaren.
(hezkej zámek taky jsou ho nosil, to byli časy za mlada)
Objevil se ve chvíli, kdy už byl Vicious natolik oslaben, že nedokázal udržet moč. Přijel s pečovatelem Joem Stevensenem, a zatímco Malcom odešel hledat lékařskou pomoc, Stevens nahrál na diktafon se Sidem rozhovor. V něm se punker přiznal, že Nancy Spungenovou bodl do břicha ve víru běžné vztahové hádky. Ihned poté se prý udobřili, a on prostě odložil nůž a někam si zaběhnul. Když se vrátil, našel ji už mrtvou. Po návratu z nemocnice stihnul ještě jedno vězení a protidrogové léčení, aby se 2. února radoval se svými přáteli z nového propuštění z léčebny. Nepamatoval si, ale příliš dlouho podmínky své svobody a několikrát si píchnul. Ta poslední dávka byla královská. Objevili ho druhý den odpoledne. Ležel nahý na podlaze svého pokoje tváří vzhůru. Příčinou smrti bylo předávkování. Bylo mu dvacet jedna let. Jeho vztah s Nancy Spungenovou byl zvěčněn v knize And I Don't Want To Life od Deborah Spungenové a ve filmu Sid a Nancy - Love Kills. "Obě ty věci byly pěkný sračky," komentuje je Rotten. "Ta kniha je fakt děsná, úplně na blití. Jsou v ní jen výmysly, urážky a hnus. Já v ní vypadám, jako že jsem zavinil Sidův pád. To byla od ní fakt kravina. Měl bych jí žalovat, ale to bych musel uveřejnit něco, o čem vůbec nechci číst. To bych se musel rovnou oběsit. Pokud jde ten film, myslím, že doba, ve které vzniknul, nebyla zralá na pravdu. Ten film to potvrzuje. Nezajímalo je, jakej Sid opravdu byl. Udělali z něj vopruzáka a tím to skončilo.
Sid Vicious zemřel 2. února 1979 na předávkování heroinem ve věku 21 let.
O několik dní později přelezla v noci Beverly zeď hřbitova poblíž Philadelphie a navzdory přáním Spungenovy rodiny roztrousila popel svého syna u Nancyna hrobu. Ačkoliv úřady nikdy oficiálně neurčily, zda byla Sidova smrt nehoda, Sidova matka si myslí, že se Sid předávkoval kvůli své zemřelé lásce Nancy. Na objasnění přidává kousek papíru, na který Sid před svou smrtí naškrábal báseň jednoduše nazvanou Nancy.


ROZHOVORY

Johnny o Sidovi
Melody Maker, 20. Říjen 1978

Výňatek z rozhovoru, který byl pořízen s Johnny Rottenem krátce poté, co byl Sid zadržen za vraždu Nancy Spungen

Začal si s heroinem hned jak vstoupil do kapely?

Jo, hned jak dostal prachy. Před tím to byl jenom speed a takovýhle hloupý věci, co ti tvůj život moc nezmění, ale pak si zalíbil tu grupie z New Yorku. Jako spousta dalších hloupých idiotů začal vidět v New Yorku něco, co není, nějaký vysněný místo, kde se něco děje, přitom to je jenom jedna velká díra.

Co si myslíš o tom, co se stalo Sidovi?

Nezajímá mě to (Dlouhá pauza)

Musíš na to mít nějaký názor...

Ne. (značně neochotně pokračuje) Nevidím důvod, proč bych z toho měl mít nějaký pocit. Jak jste mohli vidět, tak se Sid před nějakou dobou rozhodl, že se z něj stane hlupák a tím se stal.

Kdy jsi začal mít pocit, že si začínáte být čím dál tím více vzdáleni, když poznal Nancy?

Všechen ten zasranej heroin, začalo mi to jít na nervy. Lidi si to jednou vezmou, na zkoušku, ale neberou to přece každej zasranej den. No a pak jak začal upadat, víte co myslím, ničit se, zraňovat se, je to nula.

Takže jsi nechtěl aby s vámi vystupoval na turné po USA?

Ne! Bylo to nudný, bylo to strašně hloupý. Neuměl hrát na basu a to udělalo z přípravy na naše koncerty jenom ztrátu času. Všechny písničky zněly stejně. Všechno to bylo zbytečný.
Nejsi smutný z toho, co se teď stalo s tvým bývalým přítelem?

Jsem si jist, že Malcom se už těší, jak z toho vytříská prachy. Třeba o tom natočí nějaký báječný film.

A dostane ho ven na kauci, jenom aby pro něj mohl Sid natočit album, je to ohavný...

Určitě se pokusí udělat ze Sida větší děvku, než doopravdy je. Malcom mu sám kauci neposkytne, nechá to na nahrávacích společnostech, v tom je Malcom fakt dobrej. Pak půjde na tiskovou konferenci a řekne "Dělám vše proto, abych Sidovi pomohl" a přitom jediný co chce udělat je natočit s ním film. Pokud se Sid dostane na svobodu, tak to pak bude naprosto perfektní konec pro malcomův Rock'n'Roll Swindle. K tomu nemám co říct, navíc nic co bych mohl říct nebo udělat už tuhle situaci stejně nezmění...

Nerozumíte tomu? To, co jsem řekl před tím, bylo proti veřejnému dění v Sidově aféře. Sid je pro mě kamarád. Vždycky byl ale hloupej. Znám ho hodně dlouho a nechci se k tomu takhle vyjadřovat. Nemá to co dělat se mnou a s ním. Zmanipulovali ho, to je ten problém. Většina lidí prostě akceptuje, že to udělal a Malcom nedělá nic proto, aby tuhle situaci vyřešil. Nebylo to i v novinách? Mám takový pocit, že tam o něm řekli, že měl na veřejnosti vždycky špatné image, že měl tendence být násilnický, neměli ho v oblibě. Sid by nebyl schopen ji zabít, to prostě není možné.
Ani pod vlivem drog?

Ne, není to možný, tečka. Zní to tak otřepaně když řekneš "oběť okolností." Nebudu to komentovat, nestojím o to, aby se v novinách objevil můj komentář na tyto události. Bože je to taky složité. Sid býval mým blízkým přítelem a tisk po mě chce abych tohle všechno komentoval, protože z toho bude dobrej článek a lidi ho budou číst. Necítím se z toho zrovna nejlíp a Malcom ještě vydělává těžký prachy ze Sidovi osobní tragédie. Uráží mě to a navíc s tím nemohu nic udělat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Naamah Naamah | Web | 3. září 2006 v 21:35 | Reagovat

Mám radši Jonnyho.

2 wendy O´williams wendy O´williams | 5. září 2006 v 9:31 | Reagovat

Proč jsou na všech blogs ty samé články, slovo od slova do puntíku????????

3 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 5. září 2006 v 13:16 | Reagovat

Na cšech ne na většině máš teď spíš:

Je Bill fakt holka?

Co TH dělají?

Jak se Bill má?

Umí .....?

4 punker punker | 30. prosince 2006 v 18:48 | Reagovat

sid byl bozi...!!!!a rotten samozrejme taky....ale sid byl na podiu dobrej kaspar ale to taky dalo to Hacko....

5 Ovelord Ovelord | 6. března 2007 v 21:37 | Reagovat

az nez z nej a devka udelala fetaka tak byl v poho

6 Pukey Nicholls Pukey Nicholls | 27. prosince 2007 v 12:54 | Reagovat

Myslim že feťáka by ze sebe udělal i sám

7 Pukey Nicholls Pukey Nicholls | 27. prosince 2007 v 12:55 | Reagovat

Začal si s tim mnohem dřív než potkal Nancy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama