"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

Nirvana jako světové dědictví

21. srpna 2006 v 21:13 | K.O.zlik |  Nirvana
.............................................Moje nej. kapela.............................................

Americký kongres má svoji knihovnu a tato knihovna má svůj speciální sklep, kde jsou archivovány významné nahrávky, které mají být zachovány jako odkaz pro budoucí generaci. Aktuálně tam bylo zařazeno slavné album Nevermind od Nirvany. Dosud živí členové kapely to nijak nekomentovali, ale musí to potěšit, když se vejdete do definice "kulturně, historicky a esteticky významného" díla.

Společně s Nirvanou byli takto poctěni i Beach Boys s albem Pet Sounds a skladba Manteca od jazzmana Dizzyho Gillespieho. V minulosti pak byli archivovány práce od Public Enemy, Jamese Browna, Muddy Waterse, George Gershwina a také soundtrack k Hvězdným válkám.

Archiv obsahuje i nahrávky mluveného slova, například záznam komentářů astronauta Neila Armstronga z prvního přistání na Měsíci. Jedním z pravidel, podle kterých se nahrávky do speciálního archivu zařazují, je, že nahrávka nesmí být mladší 10 let, aby se i časovým odstupem ukázalo, zda je skutečně významná. V současné době tvoří většinu archivu nahrávky z první poloviny minulého století, pouze ze šest z padesáti nahrávek j z období po roce šedesát šest a devadesátky reprezentuje zatím jen zmíněná Nirvana.

Mimochodem - Nevermind si velmi cení ve Velké Británii. V obří anketě televizní stanice Channel 4, do které se zapojilo na půl milionu diváků, bylo zvoleno jako třetí nejdůležitější album všech dob. První bylo OK Computer od Radioheadu, na druhém The Joshua Tree od U2.

Zdroj: tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama