"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

Hippies - woodstock

6. srpna 2006 v 14:16 | K.O.zlik |  Hippies
.... Když se řekne Woodstock tak by se měla většině lidí co o tom něco vědí, představit největší a pravděpodobně nejlepší fest ke konání Hippies ....

Woodstock

Spousty hippie lidiček, kteří věří v mír, svobodu. Odmítají válku a násilí a dávají to všemi způsoby najevo. Sešlost, na kterou dnešní společnost ani hudba nezapomene. Sešlost na které psali tisíce hippíků dějiny.
Three days of Peace and Music. Neboli tři dny míru a hudby. Vystihuje vše. Na Woodstocku se sešli mladí lidé, hippies, kteří rock´n´rollem vyjadřovali svůj názor, postoj k válce, své ideály: svobodu, mír a lásku. Atmosféra musela být úžasná, jak už to bývá, když se sejde spousta lidí se stejným názorem a chutí dělat svět lepším. Spolu s demonstrací ve Washingtonu před bílým domem se Woodstock uvádí jako nejvýznamnější setkání mírového hnutí. Asi největším lákadlem byly osobnosti rodící se rockové hudby: Janis Joplin, Jimi Hendrix, Carlos Santana, The Who, Ten Years after, Joan Baezo, mladý Joe Cocker, Bob Dylan (který se distancoval od revolty 60. let, dělal jenom hudbu) Crosby, Stills, Nash a Young… Ráno 18. srpna byla celá sešlost ukončena. Uzavřel ji Jimi Hendrix se svou kytarou viz.obr!!!
Jak to vzniklo?
Bylo nebylo, tři studenti Yaleovy univerzity dostali nápad, že by nebylo špatné uspořádat nějaký menší festival, vydělat trochu peněz, ale hlavním účelem bylo setkání mladých lidí (většinou hippies a dalších nezávislých a radikálních lidiček) a hlavně hudba. Věci se daly do pohybu: čtyřiadvacetiletý Michael Lang se dohodl s dvěma muži J.Rosemannem a J. Robertsem, a tak vznikla společnost Woodstock Ventures. Původním záměrem bylo založit nahrávací studio a k této příležitosti uspořádat menší festival. Ale pánové se trochu přepočítali. Místo původních očekávaných 30 tisíc lidí se dostavil asi milion příznivců rockové hudby. Poslední pokusy vybírat lístky ztroskotaly (jeden stál 8 dolarů), lidé toužili vidět účinkující tolik, že bourali zábrany a ploty. Ten kdo lístek měl, tak musel čekat v několikakilometrové frontě (!!!). Proto byl po chvíli vstup volný. Tento legendární rockový počin se udál slunečného víkendu 15.-17. srpna 1969. Místem konání byla Farma Maxe Yasgura v městečku White Lake v New Yorku.
Jak už to bývá věci mají i své stinné stránky, nejinak Woodstock. Zlí jazykové tyto legendární tři dny nazývají jako nevázaný drogový večírek, jako hromadné orgie. Neví, nebo nechtějí vědět o ideálech těchto lidí. Pravda bude někde mezi těmito dvěma hesly: Sex, drogy, rock´n´roll, a Peace, love and music…
Veliká sláva
Tyto tři dny se zapsaly do dějin a vzpomínek lidí natolik, že se konají různé další volné ročníky Woodstocku v Americe, Evropě, pokusy o obdobu Woodstocku se provádějí Polsku, známý je i Woodstock po česku, konaný každé léto už od roku 1983 v Trutnově. V roce 1999 se další ročník Woodstocku zvrhl (mimochodem ho pořádal opět Michael Lang) spíše v konání trestných činů. Všechny tyto pokračování jsou už o něčem jiném. Za mír už se nedemonstruje, hnutí hippies téměř vymizelo, nebo se změnilo v jiné lidi, kteří "hippie" sami sebe jenom nazývali. Mnoho hvězd rock´n´rollu zemřelo, bohužel na předávkování drogami, nebo byli unaveni světem:( Tak nebo tak, další ročníky se staly komerčními záležitostmi. Tyhle festivaly nejsou už ani o hudbě, natož o míru a lásce. Zní to jako fráze, ALE Woodstock 1969 je neopakovatelný.
Zdroj: tuhle
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 belina belina | 21. srpna 2006 v 18:29 | Reagovat

pěkný autíčka :) taky bych chtěla taky tak barevný

2 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 21. srpna 2006 v 20:56 | Reagovat

já ani ne

3 Sísa Sísa | 21. září 2006 v 16:01 | Reagovat

já teda jo =)

4 vítek vítek | 9. listopadu 2006 v 22:05 | Reagovat

kozliku, tys tam v roce 1969 byl/a ?

5 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 9. listopadu 2006 v 22:22 | Reagovat

Ne nebyla :-DD!!!!!!!!!!!!!!!! Zas tak starej nejsem :-DDDD

6 David David | 4. července 2010 v 18:10 | Reagovat

Co je to za blbé kecy, že:"Tak nebo tak, další ročníky se staly komerčními záležitostmi. Tyhle festivaly nejsou už ani o hudbě, natož o míru a lásce" ? Co je to za nesmysl? Ono je sice hezké číst, že je zde zmínka o Polském Woodstocku ale nepíše se zde že tam je již letos 16. ročník a rozhodně nemůžete ho nazvat komerční. Vstup je zdarma, navštěvuje ho v průměru okolo 300 ticíc lidí a hlavní motto festivalu zní "Miłość, przyjaźń, muzyka" a Stop przemocy, stop narkotykom" čili volně přeloženo "Láska, přátelství, hudba" a " Stop násilí, stop drogám". Jestli se mnou nesouhlasíte tak se sejdem letos na Woodstocku v české vesničce a přesvědčíte se sami. Potom prosím zde vypisujte své názory. Apropo: všechnykapely tam hrajou "skoro" zdarma. Každý kdo vystupuje na hlavní scéně dostane 100Zł (asi 630kč) na ruku za osobu + jídlo a nocleh. Cestu si zajištˇují sami takže netvrďte prosím že je akce komerční ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama