"Šaktí se zatím sklonila nad oltář, posvětila zrnka pohanky a rýže a smíchala je."

Kohout Plaší Smrt

27. července 2006 v 18:52 | K.O.zlik |  Punk
Kapelka s ryzím klasickým punkovým zněním

Historie:

Příběh kapely Kohout plaší smrt začal na střední škole v Mostě na začátku 90.let. Tam vzniká seskupení zvané Braun, kde figuroval mezi jinýma Krtek na basovou kytaru a Kafka, hrající na kytaru. Kapela hrála středně rychlej bigbeat s metalovými rify a v této podobě odehrála 4 koncerty. S odchodem ze střední se kapela rozpadla a zůstala jenom papírová dvacka jako část honoráře za vystoupení v Litvínově a možná někde amatérská videonahrávka z vystoupení z kapelou Sebastians propagující jejich demo "Sny o Marii."
Po nastupu Kafky a Krtka v roce 93 na vejšku do Liberce tu byla snaha pořád hrát, ale až na občasné brnkání v jídelně menzy s libereckým nadšencem na bicí T. Drábkem (který si mimochodem škopky na každou zkoušku vozil v autě), se nic nedělo a nikde nevystoupilo. Akorát jsme se cejtili dobře, když jsme se tahali s aparátem po chodbě kolejí a holky na nás koukaly (doufám, že obdivně). Po odchodu z vejšky v roce 1994 jsme se 2 roky scházeli hodně sporadicky. Rok na vojně, kde vznikaly další základy na písničky a utvrzovací chlastačky při ojedinělejch návštěvách, nás držely v naději, že začnem po vojně zase hrát. Ještě jeden rok po vojně jsme byli každém jinde, ale už vznikaly konkrétnější podoby věcí nahraných potom na 1.demu "Mějme se rádi."
Na podzim roku 1996 jsme se opět sešli v Liberci. Jelikož jsme se pohybovali hodně na harcovských kolejích (měli jsme tam hodně známých), konkrétně hospoda "U Váchy" (v tý době ještě "papírák"), podařilo se nám ukecat M. Woideho, multiinstrumentalistu, boxera a člověka, kterého máloco a málokdo vyvede z míry, ať nám začne bubnovat. Hrál rychle, živelně a nahlas a tak jednoho dne v garáži za Libercem vznikla kapela Kohout plaší smrt. Ostatně název vymyslel již zmíněný Woiďák. Jedná se název básnické sbírky od F.Halase, ale ideově to s naší tvorbou nemá moc společnýho i když stejně jako Halas v týhle sbírce, válku neschvalujem. Hlavně se snažíme psát o všem, co nás kde potkalo, nakopnulo, praštilo, nadchlo atd.
První koncerty ve složení Kafka-kytara,zpěv; Kohy-bas.kytara,zpěv; Woiďák-bicí se udály v průběhu roku 1997-98, ale moc jich nebylo - asi tak 7. V říjnu 97 jsme přibrali věčně zasněného kytaristu Jiřího Šulce. Měl drahý kombo i kytaru a hlavně dobře hrál, tak jsme se po čase rozhodli natočit demo. Volba padla na havlíčkobrodské studio Megasound. Jeden zběsilej a vysilující víkend a demo "Mějme se rádi" bylo na světě. S jeho distribucí nám hodně pomohlo tehdy ještě sdružení "Cabaret Voltaire" dnes "ACV". Hlavně šlo o vydávání kompilaček z koncertů, který na nás upozornily, že vůbec existujem.
Na začátku roku 1998 hrajeme poslední koncert s Jirkou Šulcem. Důstojné rozloučení proběhlo už při samotným hraní, kdy se na sebe snažil Jirka upoutat pozornost hrou na kytaru podladěnou komplet o půltón, jelikož na začátku přehlídnul světýlka na ladičce.. Pak odjel studovat do Němec a my hledali náhradu. Dostali jsme typ na Miloše Otevřela. Uměl dobře hrát a chlastat, byla s ním sranda a tak nic nebránilo tomu, ho přijmout. To se stalo v květnu 1998. V červnu nám pro změnu oznámil Woiďák, že už ho naše muzika nenaplňuje a tak odchází. No nádhera, opět musíme shánět někoho dalšího. Shodou okolností nám to oznámil "U Váchy", kde vedle mě seděl, tehdy ještě vlasatý Pavel Urban. Přidal se do řeči a nabídnul se, že by to s náma zkusil. Měl výbornou sestavu Pearl, kterou si hned do garáže přestěhoval a mohli jsme začít zkoušet (kolikrát ještě..). Od začátku roku 1999 jsme už koncertovali ve složení Kafka-kytara,zpěv; Kohy-bas.kytara,zpěv; Miloš-kytara; Pája-bicí.
Na konci března jsme se rozhodli natočit opět nové demo. Schrastili jsme 10.000,- Kč a zavítali opět do Havlíčkova Brodu. Vzniklo 2.demo v pořadí s názvem "Nic víc, nic míň". Svým způsobem bylo lepší než 1.demo. Hlavně kvalitou zvuku a asi i technikou hry, ale cosi, co figurovalo na 1.demu se z něj vytratilo. Živelnost a to, co dělá i hroznou nahrávku zajímavou, tam prostě chybělo. Možná to bylo způsobený různorodostí muziky, co každej z nás poslouchal. Já byl zarytej do grunge muziky, Krtek poslouchal spíš metal aľa Death, Slayer (kdeže ty doby jsou), Miloš blues a HC, trash bandy no a Pája pomalejší bigbeat aľa Olympic a pár alternativních skupinek. Z týhle snůšky nakonec vzniklo to, co vzniklo-utahanej metalovej bigbeat, navíc zahranej ne dost přesvědčivě. Nutno říct, že v tý době jsme z toho byli strašně nadšený a odjezdili jsme s tím za rok 1999 asi 14 koncertů. Nicméně někdy na začátku roku 2000 začíná distribuce dema "Nic víc, nic míň", ale s nevalným úspěchem.
Rok 2000 byl taky ve znamení koncertů. Potřeba něco s muzikou udělat, nějak jí oživit, vyústila i v tak bizardní nápady, jako hraní převzatých věcí od Offspring, Judas Priest (z českoanglickým zpěvem), anebo přemlouvání zpěvačky orientující-se na Cellin Dion, aby nám zpívala. Za rok 2000 se odehrálo ubohých 7 koncertů. V únoru došlo k dost nepříjemný věci. Při odjezdu z rokáče v Rumburku do nás při nakládání aparátu vrazil jeden vožralej blb a způsobil Pájovi a Kohymu těžký zranění, který nás na skoro 4 měsíce naprosto vyřadilo z hraní. Během týhle doby jsme ale měli možnost si dát spoustu věcí dohromady. Za 1.: Chce to zpěváka. Nutno přiznat, že ani jeden z nás na sólovej zpěv nemá. Proto se napsal inzerát. Někdy v březnu 2001 se nám ozval Matěj Mengler, že by to jako zkusil. Kazetu s demem jsem mu zanesl na infekční oddělení liberecký nemocnice, kde zrovna ležel s mononukleózou. Ani jsem ho neviděl, kazetu si ode mě vzala sestřička. Po pár dnech se ozval s kladnou odpovědí. Za 2.: Chce to změnit styl. To už mě trápilo několik měsíců předtím, ale vždycky se to nějak srovnalo příchodem Nového člena. Teď to začli cítit všichni. Tlak přicházel hlavně od Kohyho a mě a to směrem k návratu k rychlejší muzice ve znamení 1. dema. Asi to ale byla poslední kapka i pro ostatní členy, a tak Miloš odchází za prací do Prostějova, odkud pochází a my se chystáme s Kohym za velkou louži na dlouhý 4. měsíce.
Matěj kupodivu neslevil během týhle doby v nadšení pro hraní a po našem příjezdu začínáme opět hrát. Je tu ale jedna věc. Během pobytu za louží jsme nasákli úplně jinou muzikou, než jsme hráli a náš stávající repertoár nám tudíž připadal jako vykopávka vhodná tak akorát zase k zahrabání. Během tý doby si ale vše srovnal v hlavě taky náš bubeník Pája a po odehrání zbytku koncertů na podzim 2001 nám naznačuje, že končí. Zůstáváme tři. Skončila se jedna etapa, za kterou jsme chtěli udělat tlustou čáru. Ze starýho repertoáru jsme si nechali tři věci "Ovečky", "Za zdí", "Skrze mne" a začli makat na novejch věcech.
Po zkoušení x lidí a odehrání 1 koncertu v příznačně nazvaným chomutovským rokáči "Peklo" s bubeníkem Jirkou Cejnarem jsme našli bubenici Janu Zuzjakovou. Hned po první zkoušce bylo jasný, že to je náš člověk. Byla to velká změna oproti komornějšímu bubnování Páji. Zase ta živelnost, silnej záklaďák a nasraný údery na bubny. S muzikou, co jsme začli hrát, jsme zase mohli navštěvovat punkáčský akce, stejně jako za dob Woiďáka a prvního dema. Začli jsme hrát dost intenzivně - za rok 2002 jsme odehráli 47 koncertů. Pro představu - od roku 1997 do 2002 za 4 roky bylo odehráno 50 koncertů. V roce 2002 se nám naskytla možnost si zahrát na Králickým festivalu a taky na Keltský noci. Tam se nám mimochodem povedl dobrej debakl, díky nepřipravenosti na velký pódium a taky díky laxnímu přístupu zvukaři. Slyšeli jsme přesně to, co jsme slyšet nechtěli, a tak jsme podle toho i hráli. V tý době už není všechno tak ideální, jak se zprvu zdálo. V kapele jsou rozbroje a dusno. Dost náročný ježdění v osobáku s aparátem a občasný roztržky, kvůli třeba i nechtěnýmu nerespektování, že máme v kapele ženskou, navíc i složitá povaha bubenice byly příčinou, proč se s náma Zurja na podzim roku 2002 loučí. Nahrála s náma ještě zatím poslední demo "Samý nový věci" a odchází (nedávno zakoupila nový škopky a po matuře to chce znova rozjet, jsme na ní zvědaví a přejeme jí hodně úspěchů). Na demu nám s vokály pomohla svým sytým a hezky zabarveným hláskem Bára, zpěvačka z kapely "Perzeverace". Když srovnávám všechny dema , tohle se mi i přes chyby zdá nejlepší. Nahrávalo se už v Liberci a je nahrávaný v digitálním studiu "Althan". Moc jsme tomu nevěřili, ale potom, co jsme zjistili, jak můžem poměrně jednoduše odstraňovat chyby, který nasekáme, jsme tomu přišli na chuť. Takže demo je na světě a jsme zase jenom tři. Skvělý.
Hledáme a hledáme, až přicházíme na nám již známého bubeníka Tomáše Vargu. Sice hraje ve dvou kapelách, ale jiná cesta než lanařit už není. Začátečníka nechcem, na profíka nemáme a dobrej střed už vždycky někde hraje. Nicméně dílo se daří a od ledna do března 2003 se zavíráme na nekonečný 3 měsíce do garáže a zkoušíme a zkoušíme až do zblbnutí. Tomáš se lepší a konečně 21.3. hrajeme 1. koncert v Děčíně. Koncert se povedl a z prodeje distra zmizly 2 naše CD.
Tomáš s náma vydržel skoro dva a půl roku, během kterých jsme odehráli přes sto koncertů po celý republice. Antifest, Benátská noc, Valník ve Slaným, Koupák ve Strašicích, Magor fest, Keltská noc, Pod parou v Moravský Třebový, Punk Island u Bratislavy… Nahráli jsme naše první oficiální CD Kurnik šopa! ve studiu Ex Avik v Plzni který nám vydali kamarádi z ACV z Litvínova a Ines Records, vydavatelství, který dneska už zase neexistuje :-). Na něm nám zahostoval Filda ze Spínacího špendlíku (ex-Malomocnost prázdnoty) a Hedřich se Štěpánem z kapely Sex Deviants. Pak zase hrajem kde to jen jde a možná i díky týhle vytíženosti se koncem roku 2004 začíná projevovat únava jednotlivých členů, která vyústila v prosinci v odchod dlouholetýho a zakládajícího člena kapely Kafky (hlavně z rodinných důvodů) a v dubnu 2005 v odchod Varguse (založením byl víc než metalista, v současný době cvičí s kapelou Pikodeath, vagabund thrash metal). Na místo Kafky přichází Mára (ex-Bukvice), kterej musí dojíždět na zkoušky z Turnova a navíc ještě může jenom o víkendu, protože přes týden je na intru ve Štětí, za Varguse zaskočila staronová Zurja. Už při jejím příchodu jsme se domluvili že s námi bude maximálně do konce roku, jejími slovy to je přesně ta doba, kdy jí to snad bude ještě bavit. V květnu vyrážíme poprvé mimo republiku, když nepočítám bratrské Slovensko, do Polska do Katowic a Waršawy. Koncerty nám zařídili lidi z kapely Delindows, se kterýma se rozvíjí slušná spolupráce. V červnu odjíždíme na 17 koncertů do Francie a Španělska, místo Máry zaskakuje Pítrs z kapely Nepřijatý hovor, protože Mára nedostal propustku ze svého ústavu. Po návratu se Zurja zranila na ruce, díky čemuž vynecháváme pár koncertů, naštěstí na Antifest, Keltskou noc a Trutnov open air je už zdravá. Na Antifestu s náma poprvé hraje jako druhá kytara Honza Matzner. Na Valníku opět chybíme, protože Zurja chytla střevní chřipku. Začátkem září odehráváme Kurnik koncertowy Open air kterej pořádá Krtek, první ročník se až na asistenci policie v závěru vydařil, dorazilo 300 lidí.
Dál už jen stručně
První koncerty ve složení Kafka - kytara, zpěv; Kohy - bas. kytara, zpěv; Woiďák - bicí se udály v průběhu roku 1997-98, ale moc jich nebylo - asi tak 7. V říjnu 97 přibrali kytaristu Jiřího Šulce.
Nahrání dema "Mějme se rádi".
Na začátku roku 1998 poslední koncert s Jirkou Šulcem.
Nový kytarista Miloš Otevřel přichází v květnu 1998.
V červnu oznámil Woiďák, že už ho muzika Kohoutů nenaplňuje a tak odchází.
Přidává se Pavel Urban.
Od začátku roku 1999 už koncertovali ve složení Kafka-kytara,zpěv; Krtek-bas.kytara,zpěv; Miloš-kytara; Pája-bicí
Na konci roku 1999 vzniklo 2.demo v pořadí s názvem "Nic víc, nic míň".
Někdy v březnu 2001 se přidává Matěj Mengler.
Miloš odchází za prací do Prostějova, odkud pochází a Kafka se s Krtkem chystá za velkou louži na dlouhý 4. měsíce.
Během pobytu za louží nasákli úplně jinou muzikou.
Bubeník Pája po odehrání zbytku koncertů na podzim 2001 končí.
Skončila se jedna etapa, za kterou udělali Kohouti tlustou čáru. Ze starého repertoáru už hrají jen "Ovečky", "Za zdí", "Skrze mne" a začali makat na nových věcech.
Odehrání jednoho koncertu s bubeníkem Jirkou Cejnarem.
Přichází bubenice Jana Zuzjaková.
Zase ta živelnost, silný záklaďák a živé údery na bubny.
Za rok 2002 odehráli 47 koncertů. Pro představu - od roku 1997 do 2002 za 4 roky bylo odehráno 50 koncertů. V roce 2002 si zahráli na Králickým festivalu a taky na Keltské noci.
Zurja se na podzim roku 2002 loučí s kapelou. Nahrála "Samý nový věci" a odchází.
21.3. hrajeme 1. koncert v Děčíně s Tomášem Vargou.
2004 CD "Kurnik šopa".
31.12.2004 odchází Kafka, před odchodem ještě zacvičuje nového kytaristu Marcuse.
5.2005 odchází Vargus ... vrací se Zurja
Texty a hudba
Hudba se mi nejvíce líbila v době, když bubnovala Zurja, přirozeně je mé nej album Kohoutů "Samý nový věci". Teď se vrátila, snad i zůstane. Její hra na bubny je více od srdce, prostě talent. Nikoliv vydřené údery člověka, který je cvičením spíše předělán na stroj a hudba pak ztrácí tu živost a lehkost. Jejich texty mi vždy byli blízké, nehledě na to, jakou hudbou byli podkreslené. Autobus, Skrze mne, Popřemejšlím, Za zdí, Ovečky ... staré a skvělé texty. Škoda, že jen dva z nich můžete zaslechnou občas na koncertu. Kohoute jestli se za ně stydíš, kvůli hudbě ... předělej je, text je skvělý! Novější texty už spíše vyjadřují postoje k věcem, co se dějí, už nejsou tolik osobní (výjimkou je Blbeček v říši divů). Je dobré vidět u nich nadhled a snahu mít jasný názor ve světě, kde se nic nemění častěji než názory a postoje.

MP3
Na web jsme dali Je mi fajn - výborná skladba o tom jak málo může být víc a Chrom a Nerez - jen se koukněte kolem sebe za jakou povrchovou úpravu se platí nejvíce. Další mp3 se dají stáhnout z kohoutího webu zde.

Aktualní složení
Matěj - zpěv
Krtek - basa, zpěv
Zurja - bicí
Mára - kytara

Diskografie
1997 - Mějme se rádi
1999 - Nic víc nic míň
2002 - Živák Lovosice
2002 - Samý nový věci
2004 - Kurnik Šopa!
1997 - Kompilace - CV fest Terasa MC
2002 - Kompilace - Hudbou proti válkám MC
2004 - Kompilace - Move your ass II. CD
MP3
Na web jsme dali Je mi fajn - výborná skladba o tom jak málo může být víc a Chrom a Nerez - jen se koukněte kolem sebe za jakou povrchovou úpravu se platí nejvíce. Další mp3 se dají stáhnout z kohoutího webu zde.
Co dodat?
Když mám náladu "nekončící nasranost" na kde co v životě (a to je prakticky denně), pouštím si punk, často se mi v ruce objeví CD KPS "Samý nový věci". A nálada jde nahoru ... co víc dodat? KPS je prostě skvělý PUNK.

Aktualní složení
Matěj - zpěv
Krtek - basa, zpěv
Zurja - bicí
Mára - kytara

Diskografie
1997 - Mějme se rádi
1999 - Nic víc nic míň
2002 - Živák Lovosice
2002 - Samý nový věci
2004 - Kurnik Šopa!
1997 - Kompilace - CV fest Terasa MC
2002 - Kompilace - Hudbou proti válkám MC
2004 - Kompilace - Move your ass II. CD
Kde budou hrát a to je důležité:
Srpen

05.08. Antifest (tenhle rok je to hustě našlapaný)
10.08. Prčice fest Zámek Sedlec (+Vyčůrat a spát, Green Monster, VTM, Totální nasazení, Konflikt...)
11.08. Létofest Kryry Letní kino (+Znouzectnost, Volant, The Dioptrie, Vitacit revival, Bahrainn...)
12.08. Keltská noc Háskov (+)
Září
02.09. Kurnik koncertowy Open air No.II (+N.V.Ú., Totální nasazení, Houba, Volant, Benjaming Band, V.H.S.)
Říjen
06.10. Praha Mlejn (+Spínací špendlík...)Odkaz na web KPS, který je níže uveden:
14.10. Vrchlabí (+Houba, VHS)
Prosinec
15.12. Praha Modrá Vopice (+Exni!To, Vysoké napětí, Paragraf 129...)
16.12. Prachatice ? (+Ucházím, Sex Deviants...)
Odkaz na web KPS, který je níže uveden:
kps.musicserver.cz

Stránky ze, kterých jsem něco málo čerpal: tu

KOTEL
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 wilhemina wilhemina | Web | 27. července 2006 v 18:55 | Reagovat

njn... aji ta kniha je good!!!:o)

2 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 27. července 2006 v 19:20 | Reagovat

Kniha?? Jaká kniha?

3 Jancll Jancll | E-mail | Web | 28. července 2006 v 18:51 | Reagovat

K.O.zlik: !!!

4 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 28. července 2006 v 18:59 | Reagovat

Jancll: co potřebuješ?

5 Jancll Jancll | E-mail | Web | 28. července 2006 v 19:21 | Reagovat

K.O.zlik: Chtel jsem jen upozornit, ze je slusnosti uvest zdroj, odkud's cerpal (resp. cely clanek opsal). Myslel jsem, ze ti to dojde... Jinak nic nepotrebuju.

6 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 28. července 2006 v 19:50 | Reagovat

Jancll: Tak sry ale jen něco je z www.pogoda.cz jinak z jejich stránek!!! Ještě jednou sry

7 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 28. července 2006 v 19:51 | Reagovat

Jancll: bud rád že se to rozlišuje a okdaz na tu stránku tam je!!!

8 Jancll Jancll | E-mail | Web | 28. července 2006 v 19:58 | Reagovat

K.O.zlik: Viditelny odkaz na www.pogoda.cz s explicitnim vyjadrenim, odkud se cerpa, nevidim. Mam byt rad, ze se to rozlisuje? A co je to okdaz:-)? Prihod si do odkazu vlajici ikonku POGO-dy a odpustim ti ;-).

9 Jancll Jancll | E-mail | Web | 28. července 2006 v 20:01 | Reagovat

K.O.zlik: A jak se tak divam, cela historie je komplet zkopirovana, vcetne nazoru Bazmeka (autora). Asi mas taky denne naladu "nekoncici nasranost" :-D...

10 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 28. července 2006 v 20:32 | Reagovat

no až budu zas něco dělat na blogu tak to opravím!!!!A snad na to nezapomenu kritiku!!!!!!! Ted jim!!

11 Jancll Jancll | E-mail | Web | 3. srpna 2006 v 11:42 | Reagovat

Tohle jsem mel na mysli :)...:

<a href="http://www.pogoda.cz">

<img src="http://www.pogoda.cz/pogoda.gif" alt="POGO-da" border=0 />

</a>

12 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 3. srpna 2006 v 17:21 | Reagovat

Zdroj tam už máš

13 Jancll Jancll | E-mail | Web | 3. srpna 2006 v 17:37 | Reagovat

To nestaci.

14 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 6. srpna 2006 v 17:14 | Reagovat

to máš blbí a co teda chceš?

15 Jancll Jancll | E-mail | Web | 6. srpna 2006 v 19:24 | Reagovat

Tady je navod, jak na web dostat vlajici ikonu POGO-dy. http://www.pogoda.cz/index.php?cl=70. Popsal jsem ti to i o 4 prispevky vyse. Co nechapes? Chci odkaz na nas server v podobe vlajici ikony. Chapes :)? Jinak se bude jednat o trestny cin porusovani autorskeho prava ve smyslu § 152 trestniho zakona, na coz (mas stesti) ja dlabu.

16 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 6. srpna 2006 v 20:13 | Reagovat

Teď jsem to trošku předělal takže to není celé od tebe už jsem tam toho menšina

17 Jancll Jancll | E-mail | Web | 6. srpna 2006 v 20:31 | Reagovat

:-D tos nemusel...

18 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 6. srpna 2006 v 21:28 | Reagovat

neva stejně ta ikona nešla

19 Jancll Jancll | E-mail | Web | 6. srpna 2006 v 21:40 | Reagovat

Jasne, dik. Stejne jsem si spis chtel jen tak rypnout, obcas se nudim.

20 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 7. srpna 2006 v 15:19 | Reagovat

:-D já taktéž

21 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 8. srpna 2006 v 5:55 | Reagovat

Krásné ráno přeji

22 Alla Alla | E-mail | Web | 8. srpna 2006 v 18:55 | Reagovat

heeey na druhé fotce odspoda mám kamarády... ten svět je ale malý...:)

23 K.O.zlik K.O.zlik | Web | 8. srpna 2006 v 21:07 | Reagovat

:-))))))))))))))

24 hudebník♫♪ hudebník♫♪ | Web | 12. listopadu 2006 v 16:08 | Reagovat

tohle jsou nezávislí a neznámý začínajci kapeli podpořte je návštěvou stránek:

http://zacatekzkonce.blog.cz

http://koolaid.blog.cz

25 Týpkyns Týpkyns | 26. května 2008 v 21:15 | Reagovat

sem myslel že tam teď na bicí hraje wilda...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama